Strona główna > Rodzaje żyrandoli > Żyrandole świecznikowe w nowoczesnym wydaniu

Dziś możemy mówić o dość wyraźnie dającej się zauważyć modzie na żyrandole, które w twórczy sposób przetwarzają wzory wypracowane w minionych epokach. Tu warto wspomnieć choćby o żyrandolach świecznikowych, choć ich forma jest zdecydowanie lżejsza niż ta, z którą mieliśmy do czynienia w przypadku ich pierwowzorów. Lekkość ta jest w dużej mierze zasługą materiałów, z których są wykonane, bardzo często jest to bowiem aluminium oraz stal.

Również same ramiona pojawiające się w takich żyrandolach są dość cienkie. Często dodatkowo są powyginane w dość finezyjny sposób, co pozwala im na splatanie się pomiędzy sobą. Owszem, również w ich przypadku mogą pojawiać się klosze, najczęściej jednak charakterystyczna jest dla nich prosta forma przypominająca kształtem walec albo prostopadłościan. Innym rozwiązaniem reprezentującym tę koncepcję są żyrandole z ramionami wykonanymi ze szkła lub plastiku. Nowoczesne wzornictwo może być też wykorzystane w sposób twórczy przez żyrandole, które są zdobione niewielkimi elementami. Te są wykonane z kryształu, choć często naśladują go szkło i plastik. W tym przypadku formy mogą być dość finezyjne, a ich ramiona są niemal niewidoczne.

Ciekawym rozwiązaniem są również żyrandole ramienne, które są nie tylko ozdobione kryształami, ale również ujęte w klosz wykonany z przepuszczającej światło tkaniny. Mamy wówczas do czynienia z oprawą, która rzuca dyskretne światło, jest to więc rozwiązanie jak gdyby stworzone do sypialni. Oczywiście, podczas dokonywania wyboru należy zwracać uwagę nie tylko na sam wygląd, ale również na ciężar żyrandola. Tylko pozornie ma on niewielkie znaczenie, to bowiem właśnie do niego dostosowuje się sposób, w jaki jest montowane oświetlenie. Nie można też zapominać o tym, że na materiałach chropowatych szybciej osadza się kurz.