Strona główna > Wybór żyrandola > Żyrandole – rodzaje, zasady doboru do wnętrza Cz II

Żyrandole można bez wątpienia określić jako idealne dopełnienie każdego wnętrza. Dzięki nim będzie można podkreślić styl oraz uczynić pomieszczenie wyjątkowym. Obecnie dostępne żyrandole spełniają oczekiwania różnych klientów. Znajdziemy bowiem zarówno propozycje utrzymane w formie klasycznej jak i coś bardziej nowoczesnego. Ogólnie określa się żyrandole jako oprawy, które maja kilka ramion i stosowane są jako źródło światła ogólnego. Umieszcza się je zazwyczaj tuż pod sufitem.

Żyrandole w swej klasycznej formie będą miały długie ramiona, które wychodzą z jednej podstawy i skierowane są najczęściej w dół. W sprzedaży jednak znajdą się obecnie także te z ramionami w górę, które odbijają światło od sufitu. Jeśli na żyrandolu są jakieś klosze to właśnie one będą odpowiadały za to jak będzie rozpraszane światło z tego żyrandola. Dużą popularnością cały czas cieszą się żyrandole, które przygotowywane są w ramach tradycyjnej estetyki lub takie, które do klasyki nawiązują. Często przygotowuje się żyrandole z różnego rodzaju metali kolorowych. Wykańcza się jakie farbami, które mają nawiązywać do metalu. Zwolenników maja żyrandole, gdzie następuje połączenie drewna oraz metalu. Wśród klasycznych opraw znajdują się takie, które wyglądają jak świeczniki i przygotowywane są właśnie pod kątem stosowania takich charakterystycznych żarówek w kształcie świeczki.

Zwolenników mają także żyrandole, które nawiązują do secesyjnych wzorów, w których rolę będą odgrywać także różnego rodzaju dodatkowe zdobienia czy ornamenty. W wielu żyrandolach używa się zróżnicowanego szkła. Zainteresowaniem cieszą się żyrandole oparte o szkło mrożone, kolorowe czy nawet witrażowe. Kluczowy element to dopasowanie estetyki żyrandola do tego co nam będzie najbardziej odpowiadało. Warto łączyć elementy z różnych styli, ponieważ takie formy rzeczywiście są bardzo ciekawe. Dużo zależy od tego czy odpowiada nam estetyka klasyczna czy raczej chcemy sięgać po jakieś elementy, które będą wyglądały jak nowoczesne wzory. Pamiętajmy jednak zawsze o tym, by żyrandol został idealnie dopasowany do tego miejsca, w którym ma być zastosowany. To jak się wydaje będzie kluczową sprawą, jeśli marzy się o ładnym domu.