Strona główna > Oświetlenie biurowe > Jak wybrać lampkę na biurko?

Bardzo często utrudniamy sobie życie zawodowe nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi wtedy, gdy wykorzystujemy zbyt słabą lampkę na biurko. Jeśli zatem nasze stanowisko pracy ma być kompletne, lampka taka powinna być dopasowana zarówno pod względem jasności oświetlenia, jak i samej barwy światła. Co ważne, nie ma kryteriów, które należałoby stosować bez względu na okoliczności, konieczne jest więc branie pod uwagę zarówno naszej sytuacji zawodowej. Jak i indywidualnych preferencji. Odpowiednia lampka przy biurku zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu oraz spadającej błyskawicznie motywacji. I choć podczas jej wyboru pewne znaczenie ma wzornictwo zastosowane przez producenta, warto pamiętać o tym, że to nie ono powinno być czynnikiem decydującym. Już na wstępie warto podkreślić, że planując wybór właściwej lampki na biurko należy mieć na uwadze nie tylko kwestie związane z wydajnością świetlną, ale i wyglądem urządzenia.

Lampki są zresztą wszechstronne, możemy więc spotkać je nie tylko w biurach o ogromnych powierzchniach, ale i w niewielkich pomieszczeniach. Za każdym razem akcentuje się przy tym przede wszystkim dwie ich cechy – oszczędność energii oraz możliwie jak największą wydajność świetlną. Dziś poza rozwiązaniami klasycznymi w sprzedaży dostępne są lampki na biurko zaprojektowane z myślą o tym, aby spełniały one oczekiwania osób pracujących przy monitorze. Lampki takie są solidnym źródłem światła, a jednocześnie nie oślepiają tych osób, które je wykorzystują. Dziś mają już one nawet miano lamp do stanowisk pracy, oczekuje się więc od nich, że będą spełniały określone wymogi techniczne odnoszące się nie tylko do samego oświetlenia, ale również do bezpieczeństwa. Decydując się na wybór kolorów oraz materiałów obecnych w biurze bardzo często zwraca się tez uwagę na „corporate design”.

Choć jeszcze kilka lat temu uznano by to za swego rodzaju ekstrawagancję, dziś możemy mówić już o „kolorach firmy”, z którymi mamy do czynienia w wielu przedsiębiorstwach. Pozwalają one firmie na tworzenie jednolitego wizerunku firmy, a choć lampka na biurko nie jest może jego najważniejszym elementem, jej znaczenie nie powinno być ignorowane. Wiele osób uważa, że odpowiednią lampką na biurko należy dysponować nie tylko podczas obecności w firmie, znajduje ona bowiem uzasadnienie również w odniesieniu do pracy wykonywanej w domu. Nowoczesnym rozwiązaniem są lampy wielofunkcyjne, w sprzedaży są więc dostępne między innymi lampki na biurko, które mogą być wykorzystywane jako tak zwane lampy terapeutyczne. Brak dostatecznej ilości światła jest przecież niebezpieczny również dlatego, że wpływa na nasze zdrowie psychiczne.